BAKIM VE ONARIM

Çekirdek Değişimi

Üretim kayıplarına sebep olmamak ve diğer akşamlara zarar gelmemesi için çekirdekte hasar meydana gelmeden(çatlama-kırılma gibi) çelik ömrünü doldurduğu zaman yapılması gereken işlemdir.
Revizyona gelen kovanların öncelikle sertlik kontrolü yapılır. Çekirdek şişme oranı tespit edildikten sonra kovan kontrollü bir şekilde istenen sıcaklığa getirilir. Sıvı Azot yardımıyla eski çekirdek hızlı bir şekilde soğutularak çıkartılır. Kovan gömlek iç çapında oluşan koniklik ve şişme tornada temizlenir. Tornalama esnasında gözle muayenenin yanı sıra gömlekte penetrant yüzey çatlak kontrolü yapılır.
Tornalama işleminden sonra gömlek hassas bir şekilde taşlanır. Böylece kovan gömleğinde istenen doğrusallık elde edilir. Taşlanmış ve çatlak kontrolü yapılmış kovan gömleği kontrollü bir şekilde ısıtılarak yeni çekirdek geçirilir. Sıcak geçme işlemi yapılan gömlek ve çekirdek kontrollü olarak soğutulduktan sonra iç çap kontrolü yapılır. Sıkma oranı ve kovan ölçüsüne göre, sıcak geçme sonrası çekirdek iç çap ölçüsünde meydana gelen değişiklik honlanarak istenen ölçüye getirilir. 

Alın Temizleme

Kovanın kalıba dayanan kısmında, farklı sebeplerden meydana gelen hasarları gidermek ve hasarın ilerlemesini engellemek için periyodik şekilde yapılması gereken bakımdır. Çekirdek ömrünün uzamasına yardımcı olur. 

Ölçü Kontrollü Çekirdek İç Çap Taşlama-Temizleme

Baskı sırasında çekirdek iç çapında meydana gelen hasarları (şişme-koniklik-aşınma vb.) gidermek ve hasarların ilerlemesini engellemek için periyodik şekilde yapılması gereken bakımdır. Çekirdek ömrünün uzamasına yardımcı olur. Çekirdek iç çapı temizleye gelen kovanın hasar oranı belirlenir. Çekirdek içi tornada artıklardan (Al-Pir-Bak. vb.) temizlendikten sonra çekirdek yüzeyinde öncelikle gözle olmak üzere penetrant yardımıyla çatlak kontrolü yapılır. Yüzeyinde çatlak olmayan çekirdeğin ön görülen temizleme ölçüsü belirlenerek müşteriye bildirilir. Tahmin dışına çıkılan ölçülerde müşterinin onayı alınarak işleme devam edilir veya ömrünü dolduran çekirdek müşteriye rapor edilir. 

Fişek Rezistans Değişimi - Uygulaması

Fişek rezistans uygulaması yapılacak veya rezistans değişimi yapılacak kovanlar, öncelikle teknik olarak rezistans uygulama işlemine uygun olup olmadıkları kontrol edilir. Rezistans uygulama İşlemine uygun olan kovanların bilgisayar ortamında rezistans uygulama tasarımı yapılır.
Kovan boyutlarına ve ısınma süresine göre, ideal güç hesabı yapılır. Kovan boyutlarına göre rezistans bölge sayısına karar verilir. Rezistans deliklerinin yüzeyi Ra 0,4 -0,8 mikron hassasiyetinde delinir.
Bütün delikler aynı hassasiyet ve kalite de delinir. Rezistans montajında kullanılan yardımcı malzemeler hazırlanır ve montaj işlemi yapılır. Montaj İşlemi gerçekleşen rezistanslar yaklaşık dört saat denenir. Kovan rezistansları deneme işleminden sonra müşteriye sevk edilmeye hazır hale gelir. 

DummyBlock Revizyonu-Yedek Parça 

Çalışma boşluğu, bilezik çapı ve setlik kontrolleri yapılır. Değişmesi gereken parçaların yerine yenisi yapılırken mevcut parçalar üzerinde gerekli adaptasyon sağlanır. 

Kaset-Sürgü Revizyonu

Hasar görmüş nalın yeni imalatı yapılarak monte edilir. Kaset sürgü sisteminde yataklık görevini yerine getiremeyecek kadar aşınan bronzların yenisi ideal ölçülerde üretilerek eski bronzların yerine takılır. Alt sürgü revizyonu Üst sürgü revizyonu 

Zımba Revizyonu-Bakımı 

Kullanım ömrünü tamamlamamış zımbalarda belli periyotlarla yapılması gereken, Salgı, şişme ve eğrilme kontrolleri tornada kompratör yardımıyla yapılır. Tolerans dahilinde olan hasarlar düzeltilirken tolerans dışında çıkan hasarlarda zımbanın kullanım ömrünü tamamladığı rapor edilir. 

Hidrolik Piston Revizyonu

Herhangi bir sebepten ötürü piston gömleğinde meydana gelen hasarlar honlama yardımıyla giderilir. Kullanım ömrünü doldurmuş sızdırmazlık elemanlarının değişimi yapılır. Hasarlı piston parçaları mevcut duruma göre tasarlanarak üretime alınır.