Öneriler ve Sık Sorulan Sorular

 • Kovanı Nasıl Isıtmalıyım? Neden Akıllı (Smarty) Kovan?

  Kovan kademeli bir şekilde istenen sıcaklığa getirilmelidir.Termal şoklara maruz bırakılmadan ısıtılmalı ve soğutulmalıdır.Vardiya değişimlerinde ve uzun duruşlarda mümkünse kovan ortam sıcaklığınagetirilmeden orta dereceli sıcaklıklarda( 150-200°C de) bekletilmeli.Örneğin,1.Adım 50 °C de 15 dakika beklemeli2.Adım 100 C°’de 30 dakika beklemeli3.Adım 200 C°’de 30 dakika beklemeliSon Adım. İstenilen sıcaklık olmalıdır.Söz konusu işlemleri akıllı kovan ile gerçekleştirebilmeniz çok daha kolay vekontrollü olacaktır.Akıllı kovan kullanarak insan faktörünü ortadan kaldırarak hata oranınızı en azaindirmiş olursunuz.
 • DummyBlock Hasar Görene Kadar Kullanılır mı? Herhangi BirBakıma İhtiyacı Var mı?

  DummyBlock hasar görmeden önce periyodik bir şekilde bakım-kontrole alınmalıdır.Çalışma boşluğu, bilezik çapı ve setlik kontrolleri periyodik bir şekilde yapılmalıdır.Böylece dummyblock daha uzun ömürlü kullanılabilir ve oluşabilecek hasarlarınönüne geçilebilir.
 • Temizleme Pulu’nu Ne Zaman ve Neden Kullanmalıyım?

  Alaşım değişimlerinde veya tonajlı baskılarda sıkışmaları ve artıkları-biyet yüzeyinden çekirdek çeperinde oluşan oksit tabakasını temizlemek amaçlı günde en az bir kere kullanılması tavsiye edilir.
 • Kovanın Alnını Neden-Ne Zaman Temizlemeliyim?

  Kovanın kalıba dayanan kısmında, farklı sebeplerden meydana gelen hasarları gidermek ve hasarın ilerlemesini engellemek için periyodik şekilde yapılması gereken bakımdır.Alında meydana gelen hasarlar (ölçü deformasyonları, paralellik bozuklukları, boşluklar )Baskı sırasında ham maddenin şapka yapmasına ve böylece üretim kaybına neden olur.Çekirdek ömrünün uzamasına yardımcı olur.
 • Çekirdek İç Çapını Neden-Ne Zaman Temizlemeliyim?

  Baskı sırasında çekirdek iç çapında meydana gelen hasarları (şişme-koniklik-aşınma vb.) gidermek ve hasarların ilerlemesini engellemek için periyodik şekilde yapılması gerekir.Çekirdeği daha uzun ömürlü kullanmaya yardımcı olan işlemdir.
 • Rezistanslardan Bir Tanesi veya Bir Kaçı Hasarlı, ÜretimeDevam Edebilir miyim?

  Rezistanslardan biri veya bir kaçı hasar gördüğünde ısıtma sistemi çalışmaya devam eder. Hasarlı rezistansla çalışmaya devam etmek, profillerde boy farkı ve biyette bölgesel sıcaklık farkı gibi istenmeyen durumlara sebep olabileceğinden tavsiyeedilmez.Hasarlı rezistansın en kısa sürede tespit edilip değiştirilmelidir.
 • Kablo Çıkışlı Kartuş Tipi Rezistanslar Kullanıyorum Bunları Kaynak Montajlı Hale Getirebilir miyim?

  Kablo çıkışlı kartuş tipi rezistansların yerine kaynak montajlı rezistanslar takılabilir. Aynı çapta veya ideal çapta rezistanslarla değişimleri söz konusudur.
 • Neden Sökülebilir Bağlantılı (Cıvatalı) Fişek Rezistanslar?

  Cıvata montajlı rezistanslarda, bakım ve onarımı herhangi bir uzmanlık gerektirmez. Isıtma sisteminde kaynak işlemi zorlu ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Kaynaklı bağlantılar bakım durumlarında dışa bağlılığı da beraberinde getirir.Cıvata bağlantılı ısıtma sistemleri kullanım, bakım ve arıza süreçlerinde temiz, hızlı ve kolay bir uygulama sağlar.
 • Fişek Rezistanslı Kovanları Kullanırken Neye Dikkat Etmeliyim?

  Fişek rezistansların sıvıyla temasından kesinlikle kaçınılmalıdır.Kostikle temas eden rezistanslar kullanılamaz hale gelir.Kovan açma ve kapama hareketleri yumuşak geçişler şeklinde yapılmalıdır.Rezistansların enerji kaynakları sürekli ve düşük voltlarda tutulması rezistans ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.Bir adımda üretim sıcaklığına kesinlikle ulaşılmamalıdır.
 • Rezistansları Daha Uzun Ömürlü Nasıl Kullanırım?

  İki nokta kontrollü thermocouple’lar ile rezistans sıcaklığını kontrol altına alarak, Sıcak, enerji altında olan rezistansı sarsıntıya maruz bırakmayarak, Rezistansı yüksek voltlarda ani enerji transferi yapmak yerine, düşük voltlarda sürekli enerji geçişini sağlayarak, Vardiya değişimlerinde ve uzun duruşlarda mümkünse kovan ortam sıcaklığına getirilmeden orta dereceli sıcaklıklarda( 150-200°C de) bekletilmeli veyaOda sıcaklığında olan rezistans ve kovan gömleği aşağıda belirtildiği gibi kademeli bir şekilde ısıtılmalıdır.Örneğin,1.Adım 50 °C de 15 dakika beklemeli2.Adım 100 C°’de 30 dakika beklemeli3.Adım 200 C°’de 30 dakika beklemeliSon Adım. İstenilen sıcaklık olmalıdır.
 • 1