Kolon Milleri

Preste statik durumda gibi görünseler de yorulmaya en çok maruz kalan aksanlardandır. Kolon milleri yorulma dayanımı yüksek ve ıslahlı malzemeden üretilmelidir. (4140) Islah çelikleri, kimyasal ileşimleri özellikle karbon miktarı bakımından, sertleştirilmeye elverişli olan ve ıslah işlemi sonunda belirli bir çekme dayanımında yüksek tokluk özelliği gösteren alaşımsız ve alaşımlı makina imalat çelikleridir. Biz
bu noktada alaşımlı ıslah çeliğini tercih ediyoruz. Islah çelikleri, ıslah işlemi sonunda kazandıkları üstün mekanik özelliklerden dolayı çeşitli makina ve motor parçaları, dövme parçaları; çeşitli civata somun ve saplamaları, krank milleri, akslar, kumanda ve tahrik parçaları, piston kolları, çeşitli miller, dişliler gibi parçaların imalatında olmak üzere geniş bir alanda kullanılır. Kolon millerinde dikkate dilecek bir diğer önemli husus ise mekanik işlemedir. Mekanik işleme sırasında dişlerde oluşturulacak çentik etkisi, oluşa bilecek olumsuzluklar üzerinde malzeme kalitesi kadar etkilidir. 

MALZEMENİN TANIMI

Kimyasal bileşimleri karbon miktarı bakımından sertleştirilmeye elverişli olan ve ıslah işlemi sonunda belirli yükler altında yüksek tokluk özelliği gösteren alaşımlı yapı çelikleridir. İndüksiyon edilebilirliği iyidir.

MALZEMENİN KULLANIM ALANLARI

Otomobil ve uçak yapımında, krank mili, aks mili ve kovanı, yivli mil ve benzeri sünekliği yüksek parçalar, ayrıca dişli ve çark yapımında kullanılır.